Potřeby pro čištění
HŘBÍLKO
Hřbílko může být kovové, gumové nebo plastikové. Hřbílkem odstraníme hrubé nečistoty a uvolněné chlupy. Krouživými pohyby začneme čistit na levé straně krku. Přitom postupujeme shora dolů a zepředu dozadu směrem k ocasu. V místech, kde je pod tenkou kůží cítit kost (například hlava a končetiny), hřbílkem nečistíme. Ani hřívu a ocas nečistíme hřbílkem, protože by jsme jen zbytečně vytrhali žíně. Dále se hřbílko používá na očištění měkkého kartáče.
HRUBÝ KARTÁČ
Nečistotu a prach uvolněné při čištění hřbílkem odstraníme hrubým kartáčem. Na citlivých místech používáme hrubý kartáč opatrně. Tento kartáč používáme minimálně u zvířet citlivých nebo oholených. Hrubým kartáčem odstraňujeme nečistotu také z hřívy.
JEMNÝ KARTÁČ
Jemným kartáčem koně přečistíme a následně přetřeme stájovou utěrkou. Tím docílíme zvlášť lesklé srsti. Při čištění postupujeme opět od hlaavy k ocasu. Jemným kartáčem čistíme také hlavu, kůži pod hřívou, končetiny a břicho.
HOUBA
Vlhkou houbou vytíráme prach z očí a z nozder. Houbu musíme pravidelně vymáchat, abychod předešli různým infekcím. Někteří koně tuto část čištění přímo nesnášejí, ale trpělivostí a klidem lze mnoho dosáhnout. Druhou houbu použijeme na umytí konečníku a zadních končetin. V přírodě se koně při vyprazdňování většinou neušpiní, ale v malém prostoru nebo běhěm jízdy není vždy možné zaujmout ten správný postoj.
OSTŘÍKÁNÍ
V létě je koním po práci příjemné ostříkání vodou. Začínáme vždy u nohou. Ostříkání nohou se v každém případě doporučuje, protože tím masírujeme a chladíme šlachy a bez toho by koni mohly otéct nohy. Po ostříkání musíme vždy dobře vysušit spěnky, aby zde neznikly mokvavé záněty.
STĚRKA NA POT
Stěrkou na pot můžeme koně po ostříkání zbyvit přebytečné vody v srsti. Při stírání postupujeme shora dolů ve směru ležících chlupů.
PROVÁDĚNÍ DO SUCHA
Koně, který se při práci zpotil nebo kterého jste ostříkali vodou, musíme provádět v kroku "na ruce" než zcela oschne. Tím zabráníme přílišnému a náhlému schlazení těla, což by mohlo způsobit nachlazení. Při provádění se kůň zklidní a vydýchá. Následovně smí zpět do stáje, kde se čištění dokončí.
PŘELÍNÁNÍ SRSTI
Přelínáním srsti rozumíme nahrazení starých chlupů novými. Krycí srst přelínává dvakrát do roka - na jaře a na podzim. Línání na jaře je nápadnější, neboť kůň se zbavuje zimní srsti, která je hustá a dlouhá. Místo ní vyroste letní srst, která je krátká a méně hustá. Zejména starší koně mívají někdy s přelínáním problémy. Vhodné je těmto koním podávat vařené lněné semeno. Oleje, které toto semeno obsahuje, usnadňují přelínání srsti. U sportovních koní je někdy zimní srst nežádoucí, protože taková srst špatně usychá a špatně se čistí. Abychom zabránili růstu zimní srsti, dáme koni, jakmile začne chladné období, teplou deku. Tuto deku necháváme koni ve stáji po celou zimu. Další možností je oholit dlouhou zimní srst nakrátko. To může zvýšit chuť k jídlu a takovému koni musíme zvýšit krmnou dávku. U jezdeckých koní je končetiny a posedlí většinou neholí.